Biurowe grzechy główne

biurowe-grzechy-glowneDługotrwałe pochylanie się nad ekranem monitora, niepoprawna pozycja siedząca oraz brak przerw na spacer. Sondaż przeprowadzony przez TNS Pentor pokazał, że już co drugi Polak skarży się na bóle pleców, a co szósty doświadcza ich regularnie. Główny winowajca?
Siedzący tryb życia. Sprawa jest poważna. Szacuje się, że już 70% społeczeństwa pracuje w tej pozycji. Aż osiem godzin dziennie. Tyle czasu spędza przeciętny pracownik biurowy siedząc. I to tylko w czasie wykonywania obowiązków zawodowych.

Choć takie stanowisko nie jest utożsamiane z niebezpieczeństwem, to może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.Obciążenie kręgosłupa w pozycji siedzącej jest nawet do 90% większe niż podczas stania. Najbardziej cierpi odcinek szyjny oraz lędźwiowy, dlatego też pacjenci najczęściej skarżą się na bóle w tych właśnie rejonach. Z naszych obserwacji wynika, że bardzo mały odsetek pacjentów stosuje się do podstawowych zasad higieny pracy oraz ergonomii. Niestety wiąże się to z bardzo małą świadomością ich wpływu na nasz stan zdrowia – wyjaśnia Dawid Żak, fizjoterapeuta Columna Medica.

Nieodpowiednie biurko, zła wysokość fotela czy brak ruchu. Długotrwała pozycja siedząca przyczynia się do wielu schorzeń kręgosłupa. Większość z nich powstaje wskutek wieloletnich i niewłaściwych zachowań, podczas gdy wprowadzenie już niewielkich zmian, może pomóc uniknąć nieprzyjemnych schorzeń. Eksperci twierdzą, że wynikają one z braku odpowiedniej wiedzy. Dlatego też, coraz większą popularnością cieszą się szkoły zdrowego kręgosłupa, które pokazują, jak w praktyce należy dbać o prawidłową postawę w czasie pracy. Tego typu zajęcia oferuje coraz więcej ośrodków.

Aranżowanie biur coraz częściej skupia zespoły multidyscyplinarnych projektantów. Według Jima Tayloura z Uniwersytetu w San Francisco, to silna tendencja, która będzie się rozwijać w ciągu najbliższych 20 lat. Polska znajduje się na właściwym etapie. Nasz kraj nie zdążył nabyć złych nawyków w projektowaniu, które występują na zachodzie. Obecnie nauka zdrowego kręgosłupa idzie o krok dalej.

Najnowsze trendy koncentrują się na dokładnej analizie środowiska pracy. Obecnie odchodzi się od tworzenia uniwersalnych przestrzeni biurowych na rzecz dostosowania ich do indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika. Ważna jest również edukacja w zakresie ergonomicznej i zdrowej postawy.

Osoby odpowiedzialne za aranżację przestrzeni, podchodzą do pojęcia ergonomii w sposób coraz bardziej świadomy, kierując się poza estetyką, potrzebami i komfortem użytkownika.