Zaświadczenia lekarskie m.in. o czasowej niezdolności do pracy mogą być wystawiane na tradycyjnych papierowych drukach do końca 2018 r. – zakłada projekt ustawy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Od 1 stycznia 2016 r. zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy mogą być wystawiane w formie elektronicznej, a w okresie przejściowym do dnia 31 grudnia 2017 r. również na papierowych drukach. Resort pracy chce wydłużenia okresu przejściowego o rok, według tej propozycji zwolnienia lekarskie mogłyby być wystawiane na tradycyjnych drukach do końca 2018 roku.
Aby wystawić e-zwolnienie, lekarz elektronicznie przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA do ZUS. Zaświadczenie e-ZLA jest podpisane przez lekarza za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż następnego dnia bez podawania numeru statystycznego choroby. Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu, ale tylko takiemu, który ma profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS. Wystawianie zwolnienia trwa krócej, ponieważ lekarz ma dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny. System weryfikuje datę początkową okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Podpowiada również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby. Możliwy jest podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS.
Wystawione przez lekarza e-ZLA zostanie przekazane do ZUS automatycznie. Pracodawca, który ma profil na PUE natychmiast otrzyma wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA i samo zwolnienie. Natomiast pacjent, któremu lekarz wystawi e-ZLA, nie musi w ciągu 7 dni dostarczać zwolnienia pracodawcy, ponieważ zwolnienie przekaże system. Nie będzie więc problemu z obniżaniem zasiłku z powodu spóźnienia w dostarczeniu dokumentu.
Wprowadzenie e-zwolnień ma poprawić m.in.: efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich, skrócić czas ich wystawiania, znieść obowiązek przekazywania zwolnienia do zakładu pracy przez pracownika oraz przynieść wymierne oszczędności. Dzięki e-zwolnieniom ZUS ma mieć większą możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystywania zwolnień, zwłaszcza tych kilkudniowych.