Podstawa na budowie – Hełm Ochronny!
W potocznym nazewnictwie nazywany jest jako kask, trzeba jednak wiedzieć, że w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jest mowa o „hełmach ochronnych”. Nazwy te można traktować jako tożsame w sytuacji, gdy dostawca środków ochrony głowy używa nazwy “kaski ochronne” i jednocześnie deklaruje, że spełniają one wymagania norm dotyczących przemysłowych hełmów ochronnych.
Dlaczego jest on tak ważny i jakie pełni funkcje?
Jego podstawową funkcją jest ochrona naszej głowy, czyli jednej z najważniejszej części naszego ciała. Kask pozwala uniknąć uszkodzeń mózgu, które mogłyby prowadzić do trwałego kalectwa, a nawet do śmierci. Chroni nas przed upadkiem, uderzeniem w różne elementy, obrażeniami spowodowanymi spadającymi elementami a nawet przed porażeniem prądem.
Pracodawca powinien przed pracą poinformować swoich pracowników o obowiązku stosowania hełmów ochronnych, pracownicy powinni być przeszkoleni z prawidłowego użytkowania hełmów, powinni wiedziećczemu służą , jakie niebezpieczeństwo wiąże się z ich brakiem. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie hełmy do pracowników oraz do prac jakie wykonują. Należy pamiętać, że hełm nie może mieć defektów np. pęknięć, gdyż nie będzie on prawidłowo spełniać swoich funkcji.
Na dobrze zorganizowanej budowie są wprowadzone kolory kasków. Określają jaką funkcję pełnią pracownicy.
Kolory kasków:
- kask biały – kierownik budowy, inżynier budowy, inspektor nadzoru, inni inżynierowie (np. środowiska);
• kask żółty – pracownik fizyczny;
• kask czerwony – gość, stażysta, praktykant;
• kask niebieski – osoba pracująca na wysokościach, operator maszyny, elektryk, energetyk;
• kask zielony – pracownik służby BHP;
• kask pomarańczowy – geodeta;
• kask czarny – architekt, inspektor nadzoru autorskiego.