Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r. K 27/11 (Dz. U. poz. 1110) nakazał pracodawcom wyznaczenie pracownikom dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.
Pracodawca, który jest zobowiązany do udzielenia dnia wolnego za święto przypadające w sobotę musi pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
Po pierwsze: to pracodawca wyznacza dzień wolny Co do zasady termin dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę pracodawca wyznacza samodzielnie. Ponadto przełożony nie ma obowiązku ustalać tego terminu ze swoją załogą. Pracodawca, który nie chce narzucać terminu dnia wolnego może jednak przychylić się do propozycji pracowników.
Po drugie: ważny jest okres rozliczeniowy Dzień wolny z tytułu święta przypadającego w sobotę dla pracowników zatrudnionych przez przeciętnie pięć dni w tygodniu pracodawca powinien wyznaczyć w przyjętym okresie rozliczeniowym, którym pracownicy są objęci. Udzielenie dnia wolnego z tego tytułu może zatem nastąpić zarówno przed dniem świątecznym obniżającym wymiar czasu pracy, jak też po takim dniu. Pisemne wnioski pracowników w sprawie odebrania dnia wolnego nie są wymagane i wystarczy w tym zakresie uwzględnienie takiego dnia wolnego w karcie ewidencji czasu pracy pracownika.
Po trzecie: urlop i choroba Pracodawca dzień wolny od pracy z tytułu święta przypadającego w sobotę powinien wyznaczyć każdemu pracownikowi, który świadczy pracę od poniedziałku do piątku. Tak więc dzień wolny powinien otrzymać również pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jedynym warunkiem jest to, aby przypadał on po powrocie pracownika do pracy. Jeżeli natomiast pracownik będzie na urlopie wypoczynkowym, urlopie macierzyńskim lub zwolnieniu lekarskim w dniu, który miał wyznaczony jako wolny za święto przypadające w sobotę, pracodawca nie będzie miał obowiązku udzielenia mu innego dnia wolnego. Uznaje się bowiem, że jeżeli dzień wolny od pracy za święto przypada w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika, wówczas uważa się, że pracownik go „wykorzystał”, ponieważ nie świadczył w tym dniu pracy.
W 2017 r. będzie 13 dni wolnych od pracy. Pracownicy będą mieli do przepracowania 250 dni, co daje 2 000 godzin. To o 2 dni i 16 godzin mniej niż w 2016 r. W 2017 r. tylko jedno święto przypada w sobotę – 11 listopada (Dzień Niepodległości). Pracownikom z tego tytułu przysługuje inny dzień wolny, który można wybrać np. na początku bądź na końcu tygodnia, wydłużając w ten sposób jeden z listopadowych weekendów. Trzy dni przypadają w niedzielę: Nowy Rok, pierwszy dzień Wielkiej Nocy (16 kwietnia) i Zielone Świątki (4 czerwca). Dziewięć świąt natomiast przypada w dni pracujące. Najmniej godzin roboczych do przepracowania będzie w grudniu – 152, a najwięcej w marcu – 184 godziny.