Wykaz Prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia – Zmiany

kobiety w pracyZmiany w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.

Od 01.05.2017r. obowiązuje nowe Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią – Dz.U. 2017 poz. 796.

Rozporządzenie wskazuje nowe przepisy dotyczące zakresu prac jakie może wykonywać kobieta w ciąży i kobieta karmiąca piersią. Zmiana dotyczy również pracy przy komputerze. W rozporządzeniu nie zostały zamieszczone prace, których nie powinny wykonywać kobiety nie będące w ciąży lub w okresie karmienia dziecka piersią.

Prace wymienione w załączniku do nowych przepisów zostały podzielone na 8 części (tabela poniżej).

Nowe rozporządzenie utrzymuje dotychczasowe kryteria warunków środowiska pracy, których niespełnienie będzie jednoznaczne z zakazem zatrudniania kobiet w ciąży lub karmiących.

Lp. Rodzaj prac Uwagi
1. Prace związane z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała Utrzymano dotychczasowe dopuszczalne dla kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią normy wysiłku fizycznego, w tym normy dźwigania ciężarów (określone w ww. rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 1996 r.). Definicję „pracy dorywczej”, stosowanej w tej części, przyjęto z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz.U. nr 26, poz. 313 ze zm.). Jako prace, których nie powinny wykonywać kobiety w ciąży, wymieniono:

    • prace w pozycji wymuszonej,
    • prace w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej,
    • prace przy obsłudze monitorów ekranowych trwające dłużej niż przez 50 minut w ciągu każdej godziny (czyli w każdej godzinie kobieta w ciąży musi mieć 10 minut bez monitora), a także przekraczające 8 godzin łącznego czasu pracy w ciągu doby. Nie musi być 10 minut przerwy w pracy, wystarczy, że będzie to 10 minut przerwy bez komputera – czyli w czasie tej przerwy można wykonywać inne obowiązki.
2. Prace w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym Nowe rozporządzenie utrzymuje dotychczasowe kryteria warunków środowiska pracy, których niespełnienie będzie jednoznaczne z zakazem zatrudniania kobiet w ciąży lub karmiących.
3. Prace w narażeniu na hałas i drgania W tym zakresie utrzymano dotychczasowe kryteria dopuszczalnych warunków środowiska pracy, przy czym treść dotyczącą drgań dostosowano do zmienionego brzmienia przepisów w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń.
4. Prace narażające na działanie pola lub promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości od 0 Hz do 300 GHz oraz promieniowania jonizującego Zrezygnowano z ograniczania narażenia kobiet w ciąży na promieniowanie nadfioletowe
5. Prace w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu Utrzymano w zasadzie dotychczasowy zapis, wymieniając jednak dodatkowo jako zakazane prace w zbiornikach ciśnieniowych, które zostały wymienione w części A ust. 1 lit. a załącznika nr II do dyrektywy 92/85/EWG.
6. Prace w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi Utrzymano dotychczasowe regulacje, przy czym w ust. 2 doprecyzowano zapis dotyczący oceny ryzyka zawodowego.
7. Prace w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych Spośród substancji chemicznych, w narażeniu na które nie mogą wykonywać pracy kobiety w ciąży lub karmiące, wykreślono wymieniony w lit. d styren. Jednocześnie w punkcie tym pozostawiono rtęć, ołów i jego związki organiczne i nieorganiczne oraz tlenek węgla.
8. Prace grożące ciężkimi urazami fizycznymi lub psychicznymi W celu ujednolicenia zapisów wyłączono  prace zamieszczone dotychczas w ust. 2 części V załącznika do rozporządzenia „Prace pod ziemią, poniżej poziomu gruntu i na wysokości” przy czym zakazem pracy w wykopach objęto również kobiety karmiące.